Odrody v našom ovocnom sade

Idared

Vyšľachtená v USA krížením z odrôd Jonathan a Wagener. Jablko je stredne veľké až veľké a rovnomerne okrúhle. Základnou farbou je žltozelená až bieložltá prekrytá žiariacou červenou až tmavočervenou farbou. Neskorá zimná odroda, zberá sa začiatkom októbra. Konzumne dozrieva v decembri. Dá sa veľmi dobre skladovať až do apríla. Vhodná aj pre diabetikov.

Golden delicious

Objavené bolo ako náhodná priesada v USA. Dnes sa pestuje po celom svete. Farba zlata Golden Delicious prechádza od zelenožltej po zlatožltú. Dužina je sladká, šťavnatá, aromatická s jemnou ovocnou kyslosťou. Dozrieva v polovici septembra. Konzumne vydrží pri dobrom skladovaní až do apríla.

Gala

Vznikla krížením odrôd Kidd’s Orange a Golden Delicious na Novom Zélande. Plody sú malé až stredne veľké. Dužina je chrumkavá, pevná, mäsitá a šťavnatá. Veľmi sladká a aromatická. Dozrieva začiatkom septembra až začiatkom októbra.

Jonagold

Americká odroda vyšľachtená krížením Golden Delicious a Jonathan. Toto jablko má voľnú chrumkavú dužinu. Je šťavnaté, aromatické a má sladkastú kyselkavú chuť pre svoj vyvážený pomer medzi cukrom a kyselinou. Skladuje sa výborne až do marca.

Jonagored

Odroda bola vyšľachtená v Belgicku z odrody Jonagold. Plody sú veľké až veľmi veľké. Dužina je šťavnatá, aromatická, dobrej konzistencie. Plody majú veľmi dobrú chuť a pekný vzhľad. Konzumne dozrieva v decembri.

Šampion

Kríženec Golden Delicious a Coxova Reneta z Čiech. Plod je strednej veľkosti, zelenožltý. Dužina je šťavnatá, krémová až žltobiela, sladkej výbornej chuti. Konzumne vydrží až do januára.

Topaz

Kríženec odrôd Rubin a Vanda. Vydal ho Inštitút experimentálnej botaniky v Prahe. Dužina je veľmi pevná. Chuťovo sladkokyslá, aromatická a šťavnatá. Zberá sa v septembri. Uskladnenie: do konca januára.

Angold

Pochádza z kríženia odrôd Antonovka a Golden Delicious. Plody sú žlté, veľké, dužina je veľmi krehká, šťavnatá a sladkokyslá. Dozrieva v polovici septembra, skladovateľnosť: do konca februára.

Ostatné

Ďalšie odrody s ktorými sa môžete u nás stretnúť sú: Júlia, Otava, Melodie, Vanda, Prima

Dopestované jablká predávame aj priamo v sade počas zberu. Zber prebieha od septembra zhruba do polovice novembra. Jablká sa po zbere uskladňujú a predávajú v klimatizovanom sklade Devičany